Методична рада нотаріату
Актуальна інформація
Монiторинг законодавства
Судова практика
Методичнi рекомендацii
Бібліографія з окремих видів нотаріальних дій
Склад методичноi ради

Головна   /  Методичнi рекомендацii  

Аналіз звернень громадян з питань вчинення нотаріальних дій нотаріусами Київської області у ІІ кварталі 2013 року

Аналіз звернень громадян з питань вчинення нотаріальних дій нотаріусами Київської області у ІІ кварталі 2013 року

 

Відділом нотаріату та фінансового моніторингу Головного управління юстиції у Київській області проведено аналіз звернень, що надійшли до відділу протягом ІІ кварталу 2013 року.

У ІІ кварталі 2013 року до відділу нотаріату та фінансового моніторингу  Головного управління юстиції у Київській області надійшло 55 звернень громадян (з них: заяв – 39,  скарг – 16).

Від Міністерства юстиції України надійшло 13 звернень, через Урядову гарячу лінію – 15, від органів прокуратури – 5, від територіального управління юстиції - 1, Адміністрації Президента України – 2, безпосередньо від громадян – 19.

На дії державних нотаріусів у ІІ кварталі 2013 року надійшли:  22 заяви та 14 скарг, на дії приватних нотаріусів – 3 заяви та 2 скарги, з інших питань – 14 заяв.

Працівниками відділу у встановлені законодавством терміни надавалися обґрунтовані відповіді з питань, порушених у зверненнях.

У ІІ кварталі 2013 року Головним управлінням юстиції у Київській області розглянуто по суті 26 звернень громадян, надано роз»яснення законодавства по 16 зверненнях громадян, направлено за належністю 1 звернення громадянина.

Станом на 01.07.2013 на розгляді у відділі залишалося 12 звернень громадянин.

У ІІ кварталі 2013 року до відділу нотаріату та фінансового моніторингу Головного управління юстиції у Київській області надійшло 27 звернень громадян (49% від загальної кількості звернень) з питань оформлення спадщини, 9 звернень (16,4%) – щодо посвідчення договорів про відчуження нерухомого майна, 4 звернення (7,3%) – щодо посвідчення заповітів, 6 звернень (10,9%) – щодо організації роботи державних нотаріальних контор, 9 звернень (16,4%) – з інших питань.

У ІІ кварталі 2012 року до відділу нотаріату та фінансового моніторингу  Головного управління юстиції у Київській області надійшло 30 звернень громадян (з них: заяв – 27,  з яких 3 дублетні, скарг – 3, з яких 1 дублетна).

Від Міністерства юстиції України надійшло 6 звернень, через Урядову гарячу лінію – 4, від Апарату Верховної Ради України – 1, від органів прокуратури – 1, від Адміністрації Президента України – 3, безпосередньо від громадян – 15.

На дії державних нотаріусів у ІІ кварталі 2012 року надійшло:  13 заяв та 3 скарги, на дії приватних нотаріусів – 7 заяв, з інших питань – 7 заяв.

Працівниками відділу у встановлені законодавством терміни надавалися обґрунтовані відповіді з питань, порушених у зверненнях.

У ІІ кварталі 2012 року Головним управлінням юстиції у Київській області розглянуто по суті 12 звернень громадян, надано роз»яснення законодавства по 14 зверненнях громадян.

Протягом ІІ кварталу 2012 року визнано обґрунтованою 1 скаргу громадянина.

Таким чином, у ІІ кварталі 2013 року, порівняно з аналогічним періодом минулого року, загальна кількість звернень, що надійшли до відділу нотаріату та фінансового моніторингу, збільшилася на 45%, кількість заяв –на 31%, кількість скарг – більш ніж у 5 разів,  кількість обґрунтованих скарг – вдвічі.

За порушення вимог Закону України «Про звернення громадян» працівники відділу нотаріату та фінансового моніторингу Головного управління юстиції у Київській області, органів та установ нотаріату Київської області до відповідальності не притягалися.

Основною причиною надходження скарг на дії нотаріусів Київщини була недостатня обізнаність громадян з питань вчинення нотаріальних дій, а також порушення нотаріусами вимог чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій.

Протягом звітного періоду визнано обґрунтованими 2 скарги громадян:

1) скаргу Л., що надійшла до Головного управління юстиції у Київській області від Урядової гарячої лінії 23.04.2013 за №Л-1100-14, стосовно оформлення спадщини у приватного нотаріуса Фастівського міського нотаріального округу Ч.

В ході розгляду звернення встановлено порушення приватним нотаріусом Ч. вимог частини першої статті 15, частини першої статті 20 Закону України «Про звернення громадян» щодо надання повної та обґрунтованої відповіді на звернення.

У зв’язку з вищевикладеним, відповідно до наказу Головного управління юстиції у Київській області від 23.05.2013 №295/1, з 27.05.2013 по 31.05.2013 було зупинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Фастівського міського нотаріального округу Ч., для проходження підвищення кваліфікації;

2) скаргу М., що надійшла до Головного управління юстиції у Київській області від Міністерства юстиції України 30.05.2013 за №М-1360, стосовно правомірності вчинення завідувачем Іванківською районною державною нотаріальною конторою нотаріальної дії щодо накладення заборони на відчуження нерухомого майна, у зв»язку із посвідченням заповіту подружжя, а також відмови нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії стосовно зняття заборони щодо відчуження належного другому з подружжя, що залишився живим, на праві особистої приватної власності жилого будинку з надвірними будівлями.

За результатами розгляду звернення встановлено, що при реєстрації в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна заборони щодо відчуження нерухомого майна завідувачем Іванківською районною державною нотаріальною конторою не було враховано вимоги підпункту 2.6.2 пункту 2.6 Положення про Єдиний реєстр заборон відчуження об»єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.06.1999 N31/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 18.08.2004 N85/5), відповідно до якого до Єдиного реєстру заборон відчуження об»єктів нерухомого майна вносяться, зокрема, дані про об'єкт обтяження: ідентифікаційні номери об'єкта нерухомого майна та відомості про його місцезнаходження.

Крім того, завідувачем Іванківською районною державною нотаріальною конторою при внесенні до Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна заборони щодо відчуження всього нерухомого майна подружжя, в недотримання вимог частини четвертої статті 1243 Цивільного кодексу України, не було встановлено належність другому з подружжя, що залишився живим, на праві особистої приватної власності жилого будинку з надвірними будівлями, що призвело до обмеження її права на розпорядження цим будинком.

Однак, притягнути до дисциплінарної відповідальності завідувача Іванківською районною державною нотаріальною конторою не вбачалося за можливе, у зв’язку зі спливом строків, встановлених статтею 148 Кодексу законів про працю України.

 

Враховуючи вищевикладене, з метою попередження надходження обґрунтованих звернень громадян, вважаємо за необхідне рекомендувати державним та приватним нотаріусам Київської області:

1. Забезпечити належне дотримання правил ведення нотаріального діловодства при вчиненні нотаріальних дій.

2. Забезпечити неухильне дотримання вимог абзацу третього статті 5 Закону України «Про нотаріат» щодо сприяння громадянам у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз»яснення громадянам їх прав та обов»язків при вчиненні нотаріальних дій.

3. Забезпечити дотримання термінів розгляду звернень, встановлених статтею 20 Закону України «Про звернення громадян».

4. Посилити правороз»яснювальну роботу серед громадян, здійснювати виїзди в населені пункти області, з метою проведення інформаційно-роз»яснювальних заходів з громадянами безпосередньо за місцем їх проживання.

 

 

 

Заступник начальника управління                                            Н.Ю. Коновал

 

 

 

 Повний список >>
  © 2008 Методична рада нотаріату