Методична рада нотаріату
Актуальна інформація
Монiторинг законодавства
Судова практика
Методичнi рекомендацii
Бібліографія з окремих видів нотаріальних дій
Склад методичноi ради

Головна   /  Методичнi рекомендацii  

Аналіз звернень громадян з питань вчинення нотаріальних дій нотаріусами Київської області у І кварталі 2013 року

Аналіз

звернень громадян з питань вчинення нотаріальних дій
нотаріусами Київської області у І кварталі 2013 року

 

Відділом нотаріату та фінансового моніторингу Головного управління юстиції у Київській області проведено аналіз звернень, що надійшли до відділу протягом І кварталу 2013 року.

За І квартал 2013 року до відділу нотаріату та фінансового моніторингу Головного управління юстиції у Київській області надійшло 45 звернень громадян (з них: заяв – 33, скарг – 12 (2 – дублетні).

Від Міністерства юстиції України надійшло 10 звернень, через Урядову гарячу лінію - 4, від Адміністрації Президента України – 1, від органів прокуратури – 4, від територіальних управлінь юстиції – 1, безпосередньо від громадян – 25.

На дії державних нотаріусів у І кварталі 2013 року надійшло:  13 заяв та 10 скарг, на дії приватних нотаріусів – 4 заяви та 2 скарги, з інших питань – 16 заяв.

Працівниками відділу у встановлені законодавством терміни надавалися обґрунтовані відповіді з питань, порушених у зверненнях.

За І квартал 2013 року Головним управлінням юстиції у Київській області розглянуто по суті 13 звернень громадян, надано роз’яснення законодавства по 23 зверненнях громадян.

Станом на 01.04.2013 на розгляді у відділі залишалося 9 звернень громадян.

Щодо питань, які найчастіше зустрічаються у зверненнях громадян. Переважна більшість питань, що порушують громадяни у своїх зверненнях, стосуються оформлення спадщини, надання роз’яснень законодавства про нотаріат та посвідчення договорів відчуження нерухомого майна.

За І квартал 2013 року до відділу нотаріату та фінансового моніторингу Головного управління юстиції у Київській області надійшло 15 звернень громадян (33,3% від загальної кількості звернень) з питань оформлення спадщини, 11 звернень (24,4% від загальної кількості звернень) щодо надання роз’яснень законодавства про нотаріат, 6 звернень (13,3%) – щодо посвідчення договорів про відчуження нерухомого майна, 4 звернення (9%) – щодо невидачі оригінала документа зі справ нотаріуса, 2 звернення (4,4% від загальної кількості звернень) - щодо посвідчення заповітів, 2 звернення (4,4% від загальної кількості звернень) – щодо організації роботи, 1 звернення (2,2% від загальної кількості звернень) – щодо посвідчення довіреності, 4 звернення (9% від загальної кількості звернень) – з інших питань.

У І кварталі 2012 року до відділу нотаріату та фінансового моніторингу  Головного управління юстиції у Київській області надійшло 38 звернень громадян (з них: заяв – 29, скарг – 9).

На дії державних нотаріусів у І кварталі 2012 року надійшло:  13 заяв та 7 скарг, на дії приватних нотаріусів – 3 заяви та 2 скарги, з інших питань – 13 заяв.

Працівниками відділу у встановлені законодавством терміни надавалися обґрунтовані відповіді з питань, порушених у зверненнях.

У І кварталі 2012 року Головним управлінням юстиції у Київській області розглянуто по суті 14 звернень громадян, надано роз'яснення законодавства по 15 зверненнях громадян, направлено за належністю 1 звернення громадянина.

Станом на 01.04.2012 на розгляді у відділі залишалося 8 звернень громадян.

Від Міністерства юстиції України надійшло 15 звернень, через Урядову гарячу лінію – 4, від Апарату Верховної Ради України – 1, від органів прокуратури – 5, від територіальних управлінь юстиції – 1, безпосередньо від громадян – 12.

У І кварталі 2012 року визнано обґрунтованою 1 скаргу громадянина.

Отже, порівняно з аналогічним періодом минулого року за І квартал  2013 року кількість звернень громадян збільшилася на 18%, кількість заяв - на 10%, кількість скарг – на 33%, кількість обґрунтованих скарг - на 100%. Основною причиною надходження звернень на дії нотаріусів Київщини була недостатня обізнаність громадян з питань вчинення нотаріальних дій, невиконання нотаріусами обов’язку, передбаченого абзацом третім статті 5 Закону України «Про нотаріат» щодо сприяння громадянам у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз’яснення громадянам їх прав та обов’язків при вчиненні нотаріальних дій.

Основною причиною надходження скарг на дії нотаріусів Київщини була недостатня обізнаність громадян з питань вчинення нотаріальних дій, а також порушення нотаріусами вимог чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій.

Протягом звітного періоду визнано обґрунтованими 3 скарги громадян:

1) скаргу Ш., що надійшла від Міністерства юстиції України 18.12.2012 за №Ш-2580-14, щодо оформлення спадщини в К. районній державній нотаріальній конторі.

За результатами розгляду звернення встановлено порушення державним нотаріусом К. районної державної нотаріальної контори вимог пункту 7 Положення про надання державними нотаріусами державних нотаріальних контор та Київського обласного державного нотаріального архіву додаткових послуг правового характеру, які не пов’язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також послуг технічного характеру.

Згідно з наказом Головного управління юстиції у Київській області від 22.01.2013 №7/6, державного нотаріуса було притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани;

2) скаргу Т., що надійшла до управління юстиції 26.12.2012 за №Т-2636-14, з питань правомірності посвідчення заповіту приватним нотаріусом Ф. районного нотаріального округу.

За результатами розгляду звернення встановлено, що приватним нотаріусом не було дотримано вимог частини третьої статті 45 Закону України «Про нотаріат» та абзацу четвертого пункту 157 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 №20/5, у редакції, чинній на час посвідчення заповіту.

У зв’язку з вищевикладеним, відповідно до наказу Головного управління юстиції у Київській області від 19.02.2013 №73/1,  було зупинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Ф. районного нотаріального округу, для проходження підвищення кваліфікації;

3) скаргу І., що надійшла до управління юстиції 27.02.2013 за №І-491-14, щодо дій державного нотаріуса Б. міської державної нотаріальної контори.

За результатами розгляду звернення встановлено порушення державним нотаріусом вимог абзацу сьомого статті 5 Закону України «Про нотаріат», згідно з яким нотаріус зобов’язаний дбайливо ставитися до документів нотаріального діловодства та архіву нотаріуса, не допускати їх пошкодження чи знищення.

Однак, притягнути до дисциплінарної відповідальності нотаріуса за допущене порушення було неможливо, у зв’язку зі спливом строків, встановлених статтею 148 Кодексів законів про працю України.

 

Враховуючи вищевикладене, з метою попередження надходження обґрунтованих звернень громадян, вважаємо за необхідне рекомендувати державним та приватним нотаріусам Київської області:

1. Забезпечити належне дотримання правил ведення нотаріального діловодства при вчиненні нотаріальних дій.

2. Забезпечити неухильне дотримання вимог абзацу третього статті 5 Закону України «Про нотаріат» щодо сприяння громадянам у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз,яснення громадянам їх прав та обов,язків при вчиненні нотаріальних дій.

3. Активізувати правороз,яснювальну роботу серед населення.

 

 

Перший заступник

начальника управління                                                         Т.М. Красавіна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Маліневська 425 05 77Повний список >>
  © 2008 Методична рада нотаріату